Bazén nebo biobazén?
Přidáno 9.1.2016 9:51.35 Počet shlédnutí 3808
Máte klasický modrý bazén který nepoužívané nebo zvažujete o bazénu ke koupání? Musíte se zamyslet co od něj očekáváte? Chcete klasický modrý který bude šperk do zahrady s křišťálově čistou vodou vhodný pro plavání nebo biobazén který bude přidávat klid a krásu ve vaší zahradě. Převod bazénu na biobazén vytváří příjemný doplněk každého prostoru.
Mnoho lidí přenášejí jejich bazény na biobazény. Proč?
Výhody modrého zapuštěného bazénu:
Krásně čistá voda
jednoduché zastřešení
malá jednoduchá filtrace
estetika
Nevýhody modrého zapuštěného bazénu:
velmi náročný na údržbu
používání chloru a chemických látek (nevhodné pro alergiky)
vhodný pouze ke koupání
každá nečistota je viditelná
při nevužívaní je prakticky k ničemu
Výhody biobazénu:
žádná chemie (zdravé jezírko)
nečistoty splynou s prostředím
rychlejší ohřev vody (tmavá fólie přitahuje slunce)
estetický doplněk přírody
jednoduché předělání na zahradní jezírko s rybami
využitelnost pro pěstování rostlin
v zimě možnost bruslení (pozor na okrajovou folii)
Nevýhody biobazénu:
není až tak křišťálově voda
v letních měsících se mohou nastěhovat živočichové (žáby, vážky ...)
větší filtr (pokud se použije gravitační je ho možnost zakopat)
Bazény mohou pro snadný přechod k rybníku, pokud jsou přijata všechna nezbytná opatření. Zaprvé, vypusťte chlorovanou vodu v bazénu. Jakmile všechna voda opustila bazén, můžete odebrat žebříky, skokanské desky a další bazénové příslušenství. Nezapomeňte na opravu děr od šroubů s tmelem.
Pokud váš bazén má 90-stupňové okraje, budete muset vytvořit přepážky. Tyto přepážky zmírní tvrdé okraje čtvercového bazénu a zmírní sdružující vody v rozích. Existuje několik různých metod pro vytváření přepážky v bazénu. Jednou z možností je položit cihly na diagonále, aby zmírnilo roh. Cihly položte až k horní části bazénu. Další možností je použít šalovačky. Postavte je svisle, šikmo k rohu a vyplňte je s vrstvou cementu.
Budete také potřebovat nový filtrační systém. Bazény používají pískové filtrace, což je nízká průchodnost. Tyto filtry vyfiltrují vodu v bazénu za osm hodin, zatímco biobazénové filtry potřebují vyfiltrovat celý rybník za 3-4 hodiny. Kromě nové filtrace, budete také muset nainstalovat větší odpadní roury o průměru min 4 cm. Přidat další pro posílení filtrace. Staré potrubí lze jednoduše utěsnit s cementem.
Jako každé jezírko i biobazén, bude muset mít zvýšený okraj do bazénu, aby se zabránilo odtoku vody ze dvora. Odtok vody může nést hnojiva a další chemikálie, které mohou poškodit vodu v jezírku. Zvýšený okraj může vytvořit jednoduše, přidáním malého pásu štěrku a velkých kamenů podél okraje bazénu. Nejen, že tyto chrání vodu, ale také přidává estetickou přitažlivost pro vzhled a zamaskují stopy po bazénu.
Zvažte hloubku bazénu. Protože většina bazénů jsou hluboké 120cm, většina lidí který plánují tam chovat později ryby vyžadují alespoň 150cm. Ale pokud žijete v teplejším a slunném podnebí, bude to stačit. Případně použijte šalovací dílce kolem bazénu kterým ho rozšíříte a zároveň asi o 25cm prohloubíte, navíc můžete vytvořit pobřežní zónu pro vodní rostliny.
Jako poslední tam natáhnete fólii.
PVC ale 1,5mm tloušťka určitě ne méně než 1mm. V případě množství záhybů a pokud je komplet vybetonovaným můžete také použít tekutou jezírkovou folii.
Jako posledně si udělejte snadnou přístupovou cestu a nezapomeňte na přírodní dekorace (kameny, sošky, rostliny, fontány, potůčky ...)