Harmonie KOI s jeseterům v zahradním jezírku
Přidáno 9.1.2016 10:26.55 Počet shlédnutí 2629
Vyplatí se vkládat dvě rozdílné ryby do jednoho jezírka? Dokáží spolu bezproblémů žít? Jsou vůči sobě agresivní? Mnoho chovatelů se obávapri míchání více druhů ryb do jednoho jezírka. Oprávněně?
Jeseteři přesvědčí nejen svým charakteristickým tvarem připomínající žraloka ale i svou tajemností či zábavou když ho chovatel hledá na dně jezírka.
Celé tělo zvířete je pokryto příznaky pevné kosti. Nezřídka tito impozantní zvířata jsou chována spolu s Koi v jednom jezírku.
Níže bych chtěl rozdělit klady a zápory takového sdružení:
výhody:
Jeseteři mají usměrněné ústa ze spodu pro snadnější sbírání potravy živých organismů či uhynulého hmyzu a ryb čímž se mu dostává pozornost nakolik zabranuje zvyšování bakteriálních chorob, infekcí a parazitů.
Navíc pro jezírko znamená, odkalování nahromaděných nečistot ze dna jezírka při hledání potravy. Kal, listy a zbytky nečistot turbulentní zvíří čímž zajistí lepší odstranění za pomoci čerpadla na dně jezírka.
Nevýhody Strava:
Koi a jeseter mají různé potřeby v jejich stravě. Z tohoto důvodu, že je komplikované a těžké obě zvířata krmit pouze s jedním systémem.
Jeseterovití ryby jsou trochu neohrabané v pohybu ve srovnání s nenasytnými koi. Přirozená spotřeba potravin v jezírku, která obvykle dostane příliš málo, neobsahuje dostatek živin a tím zůstává jeseter hladovět. Proto, se vždy ujistěte, že tato zvířata budou mít dostatek potravin.
Vhodné je nakrmit KOI jako prvních a jeseterů později. Případně pomocí jednoduché pomůcky PVC trubky - Přihoďte koi plovoucí krmivo a následně vložte PVC trubku až po dno a začne házet potápivých potravu pro jeseterů do trubky kterou přesně usměrnit kam má potrava klesnout navíc ji KOI během klesání potravy nekonzumují. Pokud jsou větší jeseteři než KOI min. o 20% dokážou si potravu ochránit a budou odstrkovat koi kaprů.
aktivita:
Jeseteři a koi jsou různé aktivní. Zatímco se KOI aktivně pohybují v létě, kdy teploty vody přesahují 22C se jeseteři objevují a plavou spíše trochu pomalým tempem.
V kontrastu, jesetery ožijí v zimě, při klesnutí teploty pod 15C kdy Koi přecházejí na hybernace, často do nich v jezírku narážejí při hledaný potravy. Hibernace Koi může být ohrožena. Koi bude zbytečně spotřebovat značné zásoby energie. (Proto pokud chováte tyto dva druhy ryb koi koncem léta a začátkem podzimu krmte kvalitním krmivem, doplňujte vitamíny a energetické přírodní výtažky - ryby olej pro posílení tukových zásob na zimní období)
Léčba léky: Jeseteři jsou velmi citlivé na podávání některých léků. Musí se tedy použít léky šetrným jeseterům (obvykle jde o málo agresivní léky), není obecně nutné jeseteři emigrovat během tohoto období do karanténní nádrži. Ale pokud se nezlepšuje onemocnění koi a je potřeba přidat silnější koncentraci tedy je třeba zvážit přesun do karantény pokud je možné pouze napadené ryby nakolik jeseter je náchylnější na změnu prostředí. Výhoda u jeseterů je že jejich imunitní systém je na vysoké úrovni a jen zřídka má zdravotní problémy.
Kvalita vody: Japonsky koi potřebuje kvalitní čistou a zdravou vodu která by měla mít kyslík na úrovni min. 5ppm což představuje téměř identické podmínky jaké potřebuje jeseter.
Na závěr a vyhodnocení Koi a jesetera je možné chovat spolu pokud jsou dodrženy určité podmínky vyhodnoceny nahoru. Netřeba zapomínat, že jeseter jako ruský či sibiřský dokaže bez problémů v zahradním jezírku dosáhnout 120 a více cm. tedy jejich tlačit v 3000L jezírku s koi není vhodné.
Nový komentář