karanténní nádrž
Přidáno 9.1.2016 9:55.56 Počet shlédnutí 2368
Přidání nového koi do rybníka, je vzrušující zážitek pro všechny chovatele ať už začátečníky nebo zkušené. Nicméně, když přinášíte novou rybku, nespravte jednu osudovou chybu - zadány ji do karantény. Pokud přeskočíte tento nezbytný krok, riskujete zdraví a duševní pohodu celého rybníka.
Koi kapři jsou často dodávány v igelitových pytlích. Snadno se v něm vyrovnává teplota vody - vaku a v karanténní nádrži, aby se zabránilo teplotnímu šoku.
Karanténní nádrž je odrazovým můstkem pro nových Koi ve vašem jezírku. Je to také šance pro vás zkoumat zdraví vašeho nového Koi. Typická Karanténní nádrž by měla mít alespoň 100l (záleží na počtu a velikosti ryb) a musí mít všechny své vlastní zařízení, jako je například podběrák, aby se zabránilo křížové kontaminaci s rybníkem. V karanténní nádrži budete také potřebovat filtr s dobrými bakteriemi, ohřívačem s termostatem a Okysličování.
Při uvedení nových koi do nádrže, nezapomeňte, že ryby budou ve stresu. Doprava a nové prostory zvýší stres, což může snížit jejich schopnost čelit chorobám. Pokud chcete, aby přechod byl co nejpříjemnější, ujistěte se, že voda v karanténní nádrži je stejná jako teplota vody v níž se nové ryby přepravují. Tím se zabrání teplotním změnám šoku.
Pokud je koi transportován v plastovém vaku, nechte ho i s vakem plavat na povrchu karanténní nádrži po dobu 15 minut, aby se vyrovnaly teploty vody. Pokud váš koi LAPE po dechu na povrchu, otevřete horní část vaku, zatímco plave v karanténě. Poté přidejte trochu vody z karanténní nádrži do vaku. Nech ho plavat ještě na 5 minut aby ryba si přivykla i na konzistenci vody.
Neustále kontrolujte rybu dokud je ve vaku pak s čistými, mokrýma rukama ji uvolněte do nádrže (nedoporučujeme ji tam vylít is vodu). Umístěte síť přes nádrž, aby nemohla vyskočit (pokud se jedna o shusui tak to platí dvojnásob), a nechte ji v klidu přizpůsobit novému prostředí.
Během následujících dvou - tří týdnů pozorně sledujte v karanténě koi. Ujistěte se, že je aktivní, přijímá krmivo a je zdravý. Dávejte pozor na příznaky onemocnění, a vše, co v tomto období najdete preliečte. Každý den, proveďte změnu 20 procent vody, a ujistěte se, že se udržuje vody na 20-22 stupňů Celsia, ideální teplota pro imunitní systém.
Vytvořením tohoto bezpečného prostředí neohrozíte Vaše jezírko. Kromě toho můžete uklidnit nervy svých vystresované koi! Karanténní nádrž poskytne bezpečné útočiště na krátkou dobu a umožňují rozpoznat příznaky nemoci. Navíc víte přesný objem a tím víte podat případně léčivo, jezírkovou sůl či probiotika. Nezapomeňte na vzduchování, převážně postačí malý akva kompresor.
(Nezapomeňte, že je stále třeba kontrolovat i ryby v jezírku. To že tam zavedeme novou rybu a následně zůstanou ryby nemocné neznamená vždy, že nemoc přivezla ona - kromě nových ryb přenášejí choroby i ptáci či některá zvířata které chodí napít do vašeho jezírka)
Nový komentář