Správné čištění biofiltru
Přidáno 8.2.2016 16:55.22 Počet shlédnutí 2360
Při biologických nebo takzvaných bakteriálních filtrech je čištění velmi háklivá záležitost. Každá i drobná změna může mít negativní důsledek na biologickou rovnováhu.
Bio komory nejsou obvykle tak rychle zanesené pevnými nečistotami, proto ve srovnání s mechanickým filtrem není třeba tak časté čištění.
Frekvence čištění biofiltru je přímo závislá na účinnosti mechanického filtru, který by měl být umístěn před biologickým případně je součástí biofiltru (multifunkční filter- nejběžnější komorové filtry s kartáči, vortexem či štěrbinovým filtrem).
Čištění biologického filtračního materiálu filtru se doporučuje výhradně jezírkových vodou. Ještě vhodnější je, pokud je jezírková vodou čištěná i mechanická část filtru.
Koneckonců, filtrační bakterie jsou velmi citlivé. Dokonce i teplotní rozdíl mezi jezírkových vodou a vodou z vodovodu může způsobit, že filtrační bakterie umírají. Dokonce i rozdíl ve slanosti, tvrdosti mezi jezírkem a vodou z vodovodu může poškodit citlivé filtrační bakterie. Dokonce i když jezírko obsahuje sůl jen na úrovni 0,5 - 0,6%, filtrační bakterie to poškozuje a znemož jejich následnou funkci absorbování toxinů.
Jezírkový filtrační material proto vždy vytáhněte do nádoby s jezírkových vodou kde ho jemno opláchnete abyste smyly co nejméně filtračních bakterie a následně umístěte zpět do filtru.
Pozor! Filtrační materiál neponechávejte na přímém slunečním světle - slunce produkuje UV záření podobnému v UVC lampě a likviduje všechny bakterie na filtračním materiály.
Nezapomeňte po každém čištění doplnit filtrační startovací bakterie, které nahradí úbytek bakterií při čištění a jejich následnou revitalizaci.
Nový komentář